Nevíte si rady, zda a za jakých podmínek mají Vaši zaměstnanci nárok na ochranný nápoj.
Nabízíme Vám konzultační a poradenskou službu při zajištění programu „vyvážený pitný režim„ schváleným Státním zdravotním ústavem Praha.
Jedním ze způsobů ochrany zdraví zaměstnanců při práci v horku nebo chladu je poskytování ochranných nápojů.
Tato problematika je řešena v zákonu č. 262/2006 Sb a v nařízení vlády č. 68/2010 Sb., kterým se mění nařízení vlády č.361/2007 Sb, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci. Používáním ochranných nápojů naplňuje zaměstnavatel zákonnou povinnost poskytovat zaměstnancům ochranné nápoje při práci spojené s nepříznivými tepelně vlhkostními podmínkami nebo při zvýšené námaze.
Ochranný nápoj se poskytuje na pracovišti nebo v jeho bezprostřední blízkosti tak, aby byl snadno a bezpečně dostupný.
Ochranný nápoj musí být zdravotně nezávadný a nesmí obsahovat více než 6,5 hmotnostních procent cukru. Množství alkoholu v něm nesmí překročit 1 hmotnostní procento, ochranný nápoj pro mladistvého zaměstnance nesmí obsahovat alkohol. Ochranný nápoj chránící před zátěží teplem nebo chladem může obsahovat látky zvyšující odolnost organizmu.
Do těchto nápojových automatů se právě velice hodí námi nabízená 100% přírodní pramenitá voda.
Hygienický limit ztráty tekutin z organizmu potem a dýcháním činí 1,25 litru za 8h směnu.
Do trojnásobku hygienického limitu Þ náhrada tekutin se zajišťuje podáváním vody s nízkou mineralizací (50 až 500 mg rozpuštěnýchpevných látek na 1 litr vody).
Nad trojnásobek hygienického limitu > náhrada minerálních látek se zajišťuje prostřednictvím ochranného nápoje, tzn. vody se střední mineralizací (500 až 1500 mg rozpuštěných pevných látek na 1 litr vody).
Doporučená teplota ochranného nápoje:
v létě 16 °C (min 10 °C), v zimě 20 až 25 °C (min. 16 °C)
Vhodné nápoje:
Přírodní pramenitá voda (námi dodávaná voda z ŠUMAVSKÉHO PRAMENE s obsahem minerálních látek) odpovídá doporučeným hodnotám Státního zdravotního ústavu Praha a lze ji tedy poskytnout zaměstnancům jako ochranný nápoj při ztrátě tekutin do trojnásobku hygienického limitu.
(nařízení vlády č. 361/2007 Sb. , §8, odst. 3)
Nevhodné nápoje:
Pro svůj silný dehydratační účinek je zcela nevhodná káva, kakao, silný čaj a alkoholické nápoje. Nejsou také vhodné sladké a kolové limonády a vody sycené CO2
Je třeba dobře zvažovat konzumaci iontových a energetických nápojů vzhledem k vykonávané činnosti (jsou vhodnější spíše pro sportovní zátěž).
Chcete také dodávat vodu pro Vaše zaměstnance? Kontaktujte nás!
reklama na internetu pro firmy a úpravy www stránek od HIS WORK s.r.o. |
Akce a informace na emailChcete dostávat informace o slevách, akcích a novinkách z našeho obchodu na email? |